Haberler

BANDO CİĞER FESTİVALİNDE CİĞER TADINDA COŞKULU KUTLAMA

Türkiye’nin en lezzetli ve en eğlenceli  10 Uluslararası Edirne Bando Ciğer festivalinin son gününde Edirne’ye yerli ve yabancı turist akını yaşandı. Tava Ciğeri ile Dünya’nın 4 bir yanına adını yazdıran Edirne’nin “2022 Edirne Yılı” ilan edilmesi ile birlikte kente turist yağdı. 10. Uluslararası Edirne Bando Ciğer Festivali’nin son gününde saat: 16.00’da Atatürk Anıtı önünde toplanan protokol mensupları ve İlimizin önde gelen Tava Ciğer Ustaları festivale damgasını vurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı Valilik Kararnamesi ile Batman’a atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp’in de katılımı ile gerçekleşen festivalin son gününde Vali Canalp, ceketini ve kravatını çıkarıp Ciğerci önlüğünü giydi.  İlimizde görev yaptığı süre içerisinde yaptığı çalışmalar ve önemli hizmetlerle büyük bir iz bırakan Vali Canalp ve törene katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte Tava Ciğer Ustaları Atatürk Anıtı önünde Türkiye’nin Avrupa’ya bakan yüzü Edirne’den  “2022 Edirne Yılı” mesajı verdi.

Çelenk sunumu ile başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Kortej eşliğinde festival alanı olan Saraçlar caddesine geçildi. Saraçlar caddesini dolduran binlerce vatandaşın renkli görüntüleri dikkat çekti.

ACI BİBER YEME YARIŞMASI

Edirne Belediye Başkanlığı’nca, 2022 Edirne Yılı’nda “Edirne’ye gel, ciğerimi ye” temasıyla gerçekleşen 10 Uluslararası Edirne Bando Ciğer festivalinde düzenlenen Türkiye’nin en “acı” yarışmasında yarışmacılar büyük ödül olan ağırlığınca “Sıvı Yağ”ı kazanmak için adeta zamana meydan okudu. 12 katılımcının katıldığı ve  Önlerine konan 90 adet acı biberleri bir an önce bitirme gayretinde olan yarışmacılara  yarışma kapsamı içerisinde Ayran da verildi.     Yarışmasının birincisi Emrah Mucurtay oldu. Yarışmanın birincisi Mucurtay 83 kilogram Ayçiçek yağı kazanmış oldu.

 634 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir