Haberler

EL SANATLARI FESTİVALİ’NE İLGİ BÜYÜK OLDU

EDİRNE ALTIN ELLER GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ’NE İLGİ BÜYÜK OLDU Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile düzenlenen “Edirne Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali” 23 şehirden 49 sanat dalında 51 sanatçının katılımıyla gerçekleştirildi. Edirne’de 23 şehirden 49 sanat dalında 51 sanatçının katıldığı Edirne Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali renkli görüntülerle başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Edirne Valiliğinin himayelerinde gerçekleştirilen festival vatandaşlar tarafında yoğun ilgi gördü. Festivale Edirne Valisi H. Kürşat Kırıbıyık, Edirne İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, STK ve Oda yöneticileri, Kamu Kurum Müdürleri ile birlikte vatandaşlar katıldı.

Vali Kırbıyık; El sanatları, geçmişin kültürel değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında yazılı kaynaklar kadar önemli aynı zamanda son derece etkili bir iletişim aracıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile düzenlenen “Edirne Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali” 23 şehirden 49 sanat dalında 51 sanatçının katılımıyla gerçekleştirildi.


Edirne’de 23 şehirden 49 sanat dalında 51 sanatçının katıldığı Edirne Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali renkli görüntülerle başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Edirne Valiliğinin himayelerinde gerçekleştirilen festival vatandaşlar tarafında yoğun ilgi gördü. Vali Kırbıyık; El sanatları, geçmişin kültürel değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında yazılı kaynaklar kadar önemli aynı zamanda son derece etkili bir iletişim aracıdır.


Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Edirne Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivalinin açılış törenine katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve 23 şehirden, 49 sanat dalında, 51 sanatçının katılımı ile düzenlenen Edirne Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürlerinin Valilik önünden Saraçlar Caddesi’ne kortej yürüyüşü ile başladı.


Saraçlar caddesindeki tören alanında bir konuşma yapan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, “Osmanlı’ya yaklaşık bir asırlık başkentlik yapmış Edirne’nin sahip olduğu değerleri, coğrafyası, tarihi dokusu ve turizm potansiyeliyle de inanılmaz bir ahenk ortaya çıkartmaktadır. Kentin potansiyelini her geçen gün daha da ileriye taşımak için bu tür etkinlikleri oldukça önemli buluyoruz. Bugün düzenlenen etkinlik kapsamında da çeşitli medeniyetlerin ve kültürlerin beşiği olan Edirne’mizde aynalı süpürge, ebru, hüsnühat, Edirnekari, mis meyve sabunu, kispet, çini, minyatür talika gibi birçok el sanatı günümüzde de yaşatılmaya devam etmekte ve örneklerini hep birlikte görmekteyiz. El sanatları geçmişin kültürel değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında yazılı kaynaklar kadar önemli aynı zamanda son derece etkili bir iletişim aracıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir