Haberler

Lavanta Tarla Günleri etkinliği Gerçekleşti.

Vali Kırbıyık; Şehrimizde üretimi artan lavanta, hem kozmetik alanda hem tarımsal alanda kıymetli bir ürün haline geldi.

Edirne’de önemli turizm destinasyonları arasında yer almaya başlayan Lavanta Tarla Günleri etkinliği Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü bahçesinde yapıldı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Belediye Başkanı Recep Gürkan, ilgili kurum müdürleri, davetliler ve vatandaşların katıldığı etkinlik büyük ilgi gördü.

Vali Kırbıyık, “kurak ve yamaç alanlar gibi marjinal tarım alanlarında yetişen ve Edirne’de üretimi artan lavanta hem kozmetik sektöründe hem de tarımsal alanda daha kıymetli bir ürün haline geldi. Her geçen gün Anadolu’da da Trakya bölgesinde de yoğunlaşan bir şekilde ekildiğini görüyoruz. Bunun sadece tarımsal anlamda bir sonucu yok, malumunuz olduğu üzere de turizme de çok ciddi bir katkısı var. Artık lavanta bahçeleri fotoğrafçılık sanatının bir enstrümanı haline geldi. İnşallah bizde, turizm açısından önemli bir kent olduğumuz için lavantayı turizmin bir parçası haline getirmiş olacağız.” dedi.

Program, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık ve beraberindekiler tarafından lavanta hasadının yapılmasının ardından lavanta yağının elde edilmesi işleminin demonstrasyonu ile son buldu.

 470 total views,  3 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir