Haberler

Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivalinin 2. gününde Muhteşem Kortej

Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivali 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali  büyük bir katılım ve muhteşem coşkuyla kutlanmaya devam ediyor..  Festivalin 2’nci günü etkinlikleri kapsamında katılım zirve yaptı.  Edirne’ye gelen yüzlerce yerli ve yabancı turist festival coşkusu yaşadı.  Yurt içi ve Balkan Ülkelerinden gelen bando ekipleri, Meriç Köprüsü’nden başlayarak Dünyanın en büyük ciğer tavası olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren Karaağaç’taki tavaya kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

10’uncu Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali, birbirinden eğlenceli etkinliklerle devam ediyor. Festivalin 2’nci gün etkinlikleri kapsamında yurt içi ve Balkan ülkelerinden gelen bando ekiplerinin de katılımıyla, tarihi Meriç köprüsü üzerinden kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşe, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan, Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, Edirne Tava Ciğer Ustaları Derneği Başkanı Niyazi Yavuz, bando ekipleri ve vatandaşlar katılım gösterdi.Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği bando eşliğindeki yürüyüş, ‘dünyanın en büyük ciğer tavası’ olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren dev tavanın önünde sona erdi.Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan burada yaptığı konuşmada; kentteki tüm turizm paydaşlarıyla beraber 10 milyon turist hedefine doğru emin adımlarla yürüdüklerini belirtti.

Başkan Gürkan, “Bugün Bando ve Ciğer Festivalimizin ikinci günündeyiz. Dün bando festivalimizin açılışını yaptık, bugün de 2018 yılında şehrimizdeki tüm ciğerci ustalarımızla Edirne Belediyesi olarak yaptırdığımız Dünyanın en büyük ciğer tavasının başındayız. Bu tava toplam 2 bin 500 kilogram ağırlığında, 7 metre 4 santimetre çapında. 2018 yılında burada Guinness Rekorlar Kitabı denemesinde bu tavada ustalarımızla beraber 2 bin 520 litre yağda toplam 600 kilogram Edirne tava ciğerini pişirerek Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girmeye hak kazandık.

Edirne sanatıyla, kültürüyle, gastronomisiyle, festivalleriyle, eğlenceleriyle ve elbette tarih, doğa ve kültür turizmiyle, turizmin en önemli şehirlerinden birisi. 2014 yılından bu yana yaptığımız planlı, istikrarlı, ısrarlı çalışmalar sonucu; kentimiz 2019 yılında İstanbul ve Antalya’dan sonra Türkiye’de en çok turist alan 3’üncü il haline geldi. Bugün de bu başarı artarak devam ediyor. 2014 yılında 2 milyon turistle başladığımız turizm serüvenimiz, 2019 yılında 5,5 milyona ulaştı. Kuşkusuz pandemi her şeyde olduğu gibi bazı çalışmalara ara vermek zorunda bıraktı bizi. Edirne’nin Kurtuluşunun 100’üncü ve 2022 Edirne Yılı’nda inanıyorum ki kaldığımız yerden daha da güçlenmiş olarak, daha da emin ve kararlı adımlarla yolumuza devam ediyoruz ve edeceğiz. Hedefimiz, tıpkı 2014 yılında söylediğimiz gibi. 2014 yılında demiştik ki; orta vadede 5 milyon turist, uzun vadede 10 milyon turist getireceğiz. O zaman inanmayan arkadaşlarımız oldu, hafife alanlar oldu, gülenler oldu. Ama 2019’da 5,5 milyon turiste ulaştığımızda, ‘Başkanım 10 milyon ne zaman olacak diye sormaya başlayanlar da oldu.’ Şimdi hedef orası. 10 milyon turiste doğru esnafımızla, Edirnelilerle, bütün turizm paydaşlarımızla beraber emin ve koşar adımlarla yürüyoruz. İnanıyorum ki birkaç yıl içerisinde 10 milyon turist hedefini de yakalayacağız ve ondan sonra yeni hedeflere doğru hep birlikte yelken açacağız. Dünyada artık ülkeler yarışmıyor, şehirler turizmde yarışıyor. İstanbul dediğinizde Türkiye demeye gerek duymuyorsunuz, İzmir dediğinizde de öyle. Aynı şekilde Edirne dediğinizde de artık Türkiye demeye gerek duymuyorsunuz. Keza birçok Batı Balkan ülkesi Avrupa Şehri için de aynı şey geçerli. Edirne’deki bütün paydaşlarımızla; yemek kültürümüzle, turizmimizle, eğlencemizle, alışverişimizle turizmde yürümeye, büyümeye ve esnafımızı büyütmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 556 total views,  3 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir