foto galeri,  Haberler

TÜRSAB’TAN EDİRNE’YE ÇIKARMA

TÜRSAB ve Edirne Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Edirne’yi keşfet” programı kapsamında  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)  Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte 90 Seyahat Acentesi Edirne’ye adeta çıkarma yaptı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)  Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Seyahat Acenteleri Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından Edirne Belediyesi önünde Bando eşliğinde karşılandı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Edirne’nin turizm potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu söyledi.   Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada göreve geldikleri 2014 yılından bu yana turist sayısını 2 milyondan yaklaşık 6 milyona çıkardıklarını belirterek, bunun sürdürülebilirliğinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

“Sultanların Şehri, Şehirlerin Sultanı Edirne’mizi turizmin başkenti yapmak için çalışmalarımız durmadan devam edecek”

Gürkan, “bugün TÜRSAB’ın çok değerli başkanı Firüz Bağlıkaya ve yönetim kurulu üyeleri ve yaklaşık 90 tane acentenin temsilcisi Edirne’mizde. Hem bir toplantı için hem de Edirne’mizi tanımak ve tanıtmak için bu yıl ilk kez yapacağımız 9/8’lik Festivalimiz için Edirne’mize geldiler ben teşekkür ediyorum.

Türkiye her gün turizmde yeni yeni adımlar atıyor, tabi ki Edirne’de yene adımlar atmaya çalışıyor. 2014’ten bu yana 2 milyon turistten yaklaşık 6 milyon turiste çıktık. Bunu başarmak keyifliydi mutluluk vericiydi ama bunu sürdürülebilirliğini sağlamak ve bunun üzerine yeni sayılar eklemek daha önemli. Bu yüzden TÜRSAB’ın güçlü iradesine, çok güçlü organizosyonel yapısında ve hep olduğu gibi bizimle yürümelerine ihtiyacımız var. Bu gün acentelere hem festivali başlatacağız hem de Edirne’mizi tanıtacağız” dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Edirne’nin turizm potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu söyledi.

Bağlıkaya; “Biz Türkiye’nin turizm kapasitesini yükseltmek için bölge tanıtımlarına çok önem veriyoruz. Yalnızca deniz, güneş kum değil kültür turlarının, gastronomini, doğa turlarının artması için elimizden gelen her çabayı sarf ediyoruz. Bu çerçevede bu güzide ilimiz Edirne’de başkanımızın ziyareti sırasında kararlaştırdığımız gibi acentelerimiz özellikle bu bölgede aktif olanlara tekrardan hatırlatmak, iç turizm sezonun başladığı bu günlerde sezona başlangıç birlikteliği yaratmak için birlikte etkinlik organize ettik. Şehrin içinde turizmle çalışmaların yapıldığı her alanda her anlamda belli oluyor böyle farkındalık yaratığı için tüm turizimciler adına kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, 2022 yılının turizm açısından iyi olacağını kaydetti.

Bağlıkaya, “ malumunuz Rusya –Ukrayna krizi devam ediyor. Orada çok köklü bir çözüm henüz ulaşılmış değil. Ukrayna’nın durumu malum iki ana pazarda bu ciddi aksaklıktan dolayı hedeflene rakamlara ulaşılamayacak ama yine de Türkiye her şeye rağmen, hem turist gidisi hem de döviz açısından daha iyi bir sene geçirecek böyle gözüküyor. Gelen rezervasyonlar İngiltere, Almanya orta Avrupa pazarında gayet yüksek seyrediyor. İnşallah bu sezonu da 2021’den daha iyi bitireceğiz. Rekorlarımız 2023 yılı ve sonrasında” dedi.

Bağlıkaya, “Edirne’nin turizmde şanslı bir ildir”

Bağlıkaya, “Edirne 3 giriş kapısında sahip gerçekten turizmin her çeşidini yapılabildiği bir şehrimiz. Edirne’nin büyük nüfusu ile İstanbul’la yakınlığı ile hem de sınıra yakınlığı ile turizmde çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Bizde elimizden geldiği kadar buna katkı vermeye çalışıyoruz” dedi.

“TÜRSAB’A ANLAMLI TEŞEKKÜR”

9/8 Festivalinde Saraçlar Caddesini dolduran coşkulu kalabalığa hitap eden Gürkan burada yaptığı konuşmada;  Aramızda bulunan TÜRSAB Başkanımız Sayın Firuz B. Bağlıkaya’ya huzurlarınızda özel bir teşekkür etmek istiyorum. Dünyadaki birçok kent ve şehir, turizmle öne çıkmak istiyor ve turizm pastasından daha büyük bir pay almak istiyor. Ama siz şehir olarak üzerinize düşen çalışmaları ve tanıtımları yapmazsanız bir yere varmanız mümkün değil. Bu bağlamda  TÜRSAB’ın çok değerli Başkanı Sayın Bağlıkaya’ya, değerli yönetim kurulu üyelerine ve bugün ülkemizin dört  bir yanında Edirne’ye bu festival için ve Edirne için gelen değerli acentelerimize bütün Edirneliler adına yürekten teşekkürü bir borç biliyorum.

2014 yılında başladığımız bu yolculukta o tarihte şehrimiz 2 milyon turist alıyordu. Dedik ki bunu orta vadede 5 milyona uzun vadede 10 milyona çıkaracağız. Bize inanmadılar ve bazıları da başkan fazla uçuyor dediler. 2019 yılında Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre şehrimize gelen turist sayısı 5,5 milyona çıktı.  O başkan fazla uçuyor diyenler, bana gelip “Başkanım  10 milyon ne zaman gelecek”  demeye başladılar. Şimdi TÜRSAB’la beraber, acentelerimizle beraber çok kısa bir süre içerisinde inanıyorum ki Edirne Türkiye’nin İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist alan şehri 10 milyon turist alan şehir hedefine ulaşmış olacak. Bunun için inançlıyız ve bunun için bütün çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Hayatı 9/8 ritminde yaşayanlar olarak, hayattan zevk alanlar ve mutlu olanlar olarak, hayatın bir gün biteceğine ama isimlerimizin sonsuza kadar yaşayacağını bilen insanlar olarak, bu cumhuriyetin, bu güzel insanların ülkesinin yıldızını tıpkı Mustafa Kemal’in dediği gibi hep yukarlarda, en yukarılarda yaşatmaya devam edeceğiz. Bu milletin evlatları nefes aldığı sürece, b milletin gönlünden, aklından ve ruhundan Mustafa Kemal asla silinmeyecek. Tıpkı onun dediği gibi… “Bu millet var oldukça Türkiye Cumhuriyeti de var olmaya devam edecektir.” Dedi.     

“GALA GECESİNDE ÖNEMLİ MESAJLAR VERİLDİ.” 

Gecenin onuruna düzenlenen Gala Yemeği’nde “Edirne’yi Keşfet” programı kapsamında, Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri ve turizm acenteleri bir araya geldi. Başkan Gürkan burada yaptığı konuşmada; “TÜRSAB ile Edirne’mizin turizmi için yeni adımlar atmaya, dün olduğu bundan sonra da birlikte yürümeye devam edeceğiz.” Dedi. Gala Gecesinde önemli mesajlar veren Başkan Gürkan; “Dünyada artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Ülkelerin isimlerinden önce, şehirlerin isimleri ifade ediliyor. Şehirler geleceğe yollar ve binalar taşımıyor. Dünyanın en kolay binalarını ve en muhteşem yollarını yapabilirsiniz ama şehirleri geleceğe, kültürü, sanatı, medeniyeti ve kuşkusuz bu medeniyetle iç içe geçmiş gastronomisi taşıyor.. Edirne’nin turist sayısının 5,5 milyona ulaşmasında TÜRSAB’ın olağan üstü katkısını gördük. Bu akşamki Gala yemeğini bir vefa yemeği olarak ta adlandırabiliriz. Sizleri aramızda görmek bizlere güç veriyor. Bizi heyecanlandırıyor ve gelecek için inanılmaz ölçüde motive ediyor. İnanıyorum ki Edirne’den dönüşte sizler de iyi ve güzel duygularla ayrılacaksınız. Sizlerden isteğimiz 2014 yılında koymuş olduğumuz 10 milyon turist sayısı hedefine hep birlikte birkaç yıl içinde taşımak istiyoruz. Sizinle birlikte yürümek, mücadele etmek ve ortaya bu şekilde somut sonuçlar ortaya çıkarmak gerçekten çok keyifliydi. Birlikte yürüdüğümüz bu yolun daha uzun yıllar sürmesini diliyorum. Sizlerle beraber her noktada ve her platformda beraber olmaya devam edeceğiz. İyi ki varsınız, İyi ki TÜRSAB var.  İyi ki bu ülkenin turizm emekçileri var.” dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya  “Çok turist aslan ülkeler aynı zamanda iç turizm hareketi çok yüksek olan ülkelerdir.”

Daha sonra konuşan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya; “Avrupa’ya açılan 3 kapısı ile turizmin her şeklinin var olduğu Edirne’de olmanın keyfiyle başladığımız böylesi güzel ve kapsamlı bir organizasyonda bizleri ağırlayan Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan başta olmak üzere bir araya gelmemizde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Edirne Avrupa’ya açılan kapı olmanın yanı sıra turizmin çok boyutlu yaşandığı bir kenttir. Biz Turizm dendiğinde aklına sadece Altın yumurtlayan tavuk benzetmesi anlayıştan gerçekten çok sıkıldık. Turizme sadece döviz getiren sektör olarak bakmak, turizme iç turizmin önemini göz ardı edenlerin, vatandaşlarının yurt dışına gitmelerini teşvik etmeyen ve desteklemeyenlerin bakış açısıdır. Turizmi sadece döviz kazandırma özelliği ile kısıtlı kılan bu dar bakış turizmi bir bölgeye ve bir noktaya sıkıştırma tehlikesini maalesef beraberinde getiriyor. Gelişmiş dediğimiz ülkelerde turizm denilince öncelikle o ülke vatandaşlarının bu faaliyetteki rolü, payı ve katılımı akla geliyor. Bu yüzden çok turist aslan ülkeler aynı zamanda iç turizm hareketi çok yüksek olan ülkelerdir. Turizmi sadece Antalya ve birkaç şehrimize yurt dışından gelen turistlerle ölçmek sadece bu alana yatırım yapmayı ve destek vermeyi  ve tanıtım deyince bu illeri öne çıkartmayı doğal olarak ta beraberinde  getiriyor.” dedi.

Vali Kırbıyık; “Turizm deyince akla markalar gelir. Şehrin markalara ihtiyacı var.”

Daha sonra konuşan Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık; “Burası bir tarım şehridir. Tarımsal potansiyeli yoğun olan bir şehirdir. Aynı zamanda bir ticaret şehridir. İki ülkeye komşu olan ilimiz ticaret açısından ciddi bir harekete sahiptir. Aynı zamanda da Edirne bir turizm şehridir. Bu turizm şehrinin içinde hep birlikte nasıl daha iyi adımlar atılabilir gibi arayışın içerisindeyiz. Bu kapsamda bu yapılan çalışmayı da çok yerinde bulduğumu ifade etmek istiyorum. Turizm deyince akla markalar gelir. Şehrin markalara ihtiyacı var.  Şehrin tanıtımı açısından markaların olması gerekiyor. Türkiye’nin her noktasında var olan TÜRSAB’ın da bu sürece büyük destek vereceğine inancımız tamdır.” dedi.   

Daha sonra Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri ve turizm acenteleri Edirne Beeldiye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte Edirne’nin Yöresel Lezzetlerini ve yöresel ürünlerinin sergilendiği standı ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir